Fotovillamos berendezés telepítését tervezi? Akkor az egyik legfontosabb döntés a napelem rendszerek kiválasztása. Magyarországon egyre több háztartásban döntenek úgy, hogy fotovillamos telepítésbe fektetnek. Ez már nemcsak a magas villamosenergia árak elkerülésére, hanem a fűtési költségek csökkentésére is alkalmas.
Hőszivattyúval, elektromos kazánnal vagy modern fűtőpanelekkel kombinálva a fotovoltaika jelentősen csökkentheti a fűtési költségeket, még a széntüzelésű kazánhoz képest is. A jó minőségű napelem rendszerek előfeltételei a nagy teljesítmény hozamnak és a rendszer zavartalan működésének. Nagymértékben ezeken múlik, hogy mennyi villamos energiát lehet előállítani.
Másrészt a fotovillamos paneleknek megbízhatónak kell lenniük. Az energiatermelésben bekövetkező bármilyen kiesés értékes kilowattok elvesztését jelenti. Bár a napelem rendszerek építése nem bonyolult, a minőségük nagy jelentőséggel bír. Azt is érdemes hangsúlyozni, hogy még a legjobb modulok sem fognak megfelelően működni, ha nem megfelelően telepítik ezeket.
Polikristályos és monokristályos napelem rendszerek
A fotovillamos paneleket polikristályos és monokristályos jellegük szerint különböztetjük meg. A polikristályos cellákat a kék, csillogó színükről lehet megkülönböztetni. Az ilyen napelem rendszerek szilícium kristályokból készülnek, és körülbelül 14-18%-os hatásfokkal rendelkeznek. A gyártás egyszerűsége miatt ez a típus olcsóbb, mint a monokristályos kivitelek.
Az alacsonyabb ár mellett, az előnyök közé tartozik még a kevésbé napsütéses helyeken nyújtott jó teljesítmény. De a monokristályos és a polikristályos panelek közötti választás nem olyan egyértelmű, mint amilyennek látszik. Bár a telepítők a hatékonyabb és hosszabb élettartamú monokristályos típust javasolják, a polikristályos cellákról sem szabad megfeledkezni.
Alacsonyabb az árcédulájuk, ezért gyorsabban megtérülhet a befektetés. Feltétel azonban, hogy ugyanolyan teljesítmény eléréséhez valamivel több helyet igényelnek a tetőn vagy a talajon. Ennek oka, hogy a polikristályos napelem rendszerek alacsonyabb hatásfokát a felületük ellensúlyozza.