A kötelező biztosítás megkötése, ahogyan a nevében is szerepel, előírás minden gépkocsi tulajdonosnak és érthető módon, mindenki szeretne lefaragni az ezért fizetendő összegből. Ön hallott már a bonus malus rangsorról? Érdemes átolvasni a Biztoshely bonus malus besorolásról írt tájékoztatóját. Mindenképpen érdemes tudni erről a dologról, hiszen például a bonus rendszerben díjkedvezmények sorával számolhatunk. Nem mindegy, hogy mennyi pénzt kell kiadnunk a kötelező gépjárműfelelősség-biztosításra, ha pedig jól szétnézünk a biztosítótársaságok ajánlatai között, akkor láthatjuk, hogy jelentős különbségek vannak az ajánlatok között.
Így bármiféle kedvezmény jól jön, amivel valamennyi pénzt meg tudunk takarítani. Nos, a kötelező biztosításért fizetendő összeg csökkenthető, ha az adott gépjárművezető a bonus besorolásba tartozik. Ezzel szemben, a malus rendszerbe történő átkerülés többletdíjat jelent. Lényeges információ, hogy a bonus malus rendszer biztosítóktól függetlenül, minden társaságnál egyformán működik, mivel egy ide vonatkozó rendelet szabályozza.
Minden kötelező biztosítás megkötésekor az adott biztosítónak meg kell adni a szükséges adatokat, ami befolyásolhatja a bonus malus besorolásunkat. Emellett szükséges egy nyilatkozatot is adni arról, hogy előzőleg melyik biztosítónál volt szerződésünk és melyik bonus malus szinten voltunk nyilvántartva. Persze felvetődik a kérdés, hogy honnan tudhatjuk meg ezt a besorolást?
A kérdésre nem bonyolult a válasz. Amikor valaki biztosítót vált és egy új társasággal köt szerződést, a felmondással egy időben kérnie kell az előző biztosítótól, hogy küldje el a jelenlegi bonus malus besorolását, hogy a következő kontraktus megkötésénél a megadott adatok között már ezt is tudja ismertetni a másik társasággal. De annak érdekében, hogy ne legyen semmiféle tévedés vagy félreértés, manapság már a központi nyilvántartásból is megtudható a bonus malus besorolás. Ezzel a lehetőséggel gyakran élnek a biztosítók is, így ellenőrzik le az új szerződéskötés során.